Stary Groń - grzbiet górski na terenie Brennej rozdzielający doliny Leśnicy i Hołcyny. Od głównego grzbietu Beskidu Śląskiego odchodzi od szczytu Grabowej. Jest prawie połogi. Jest najstarszym w Brennej ośrodkiem szałaśnictwa. [BS2] Na Starym Groniu znajduje się wieża widokowa oraz bacówka dostępna dla turystów jako schronienie. Okazjonalnie można tu spotkać stada owiec.
Przez całą długość Starego Gronia biegnie czarny szlak z Brennej na Grabową.
Poniżej można zapoznać się z opisami szlaków, których celem, początkiem lub pośrednim punktem jest Stary Groń. Lista zawiera opisową nazwę szlaku, kolory poszczególnych fragmentów szlaku oraz czas przejścia.
Jeżeli chcesz zaplanować wycieczkę w oparciu o przedstawione propozycje, to klikając w nazwę przejdź do opisu wybranego szlaku i wybierz znajdujący się na końcu opisu przycisk 'Do kalkulatora szlaków'.
Gdy poniżej nie znajdziesz interesujacego Cię szlaku, to przejdź do 'Kalkulatora szlaków' wybierając ten przycisk:
Kalkulator szlaków - Stary Grońszlak z Brennej Centrum
Brenna to duża wieś (ok. 6000 mieszk.) w dolinach Brennicy, Leśnicy i Hołcyny.[BSL]
W tym miejscu Urząd Gminy i hotel Beskid.
Przystanek autobusowy Brenna Centrum.
Zabytkiem kościół parafialny z XVIII w. We wsi zachowało się kilkanaście drewnianych zrebowych chałup.
Nazwa ma pochodzić od słowa "brnije" oznaczającego błoto, bagno.
Początek zielonego szlaku na Stary Groń i dojściowego czarnego na Błatnią.
Grabowa to dłuższy, prawie zupełnie płaski i zalesiony odcinek głównego grzbietu Beskidu Śląskiego między Przełęczą Salmopolską na południu a Kotarzem na północy. Czynna jest tu gospoda Chata Grabowa.
Nazwa jest związana z grabami, odnosi się także do przysiółka Brennej Leśnicy.
Rozpoczyna się tu czarny szlak biegnący grzbietem Starego Gronia.
Kotarz - wyraźne wzniesienie w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego, najwyższe pomiędzy Przełęczą Salmopolską a Karkoszczonką. Stoki opadające ku dolinie Żylicy zajęte są przez polany z doskonałym widokiem na masyw Skrzycznego. [BS2]
Nazwa „Kotarz” jest często spotykaną w Beskidach, oznacza miejsce, w którym owce, wypędzane wiosną na górskie pastwiska, wydawały na świat młode, czyli „kociły się”.
Przez Kotarz biegnie szlak czerwony z Klimczoka na Przełęcz Salmopolską. Dociera tu szlak niebieski z Brennej przez Stary Groń.
Zejście przez las, przez rumowiska skalne do Polany Jaworowej z pięknym widokiem na południowy zachód. Dalej przez las szlak prowadzi w dolinę Hołcyny, która jest wąską doliną pomiędzy Kotarzem a Starym Groniem. Asfaltową drogą. Mijamy zalew na Hołcynie z przystanią kajakową. Dochodzimy do złączenia Hołcyny z Brennicą, mijamy przystanek PKS Brenna Hołcyna, kościół, amfiteatr i razem z szlakiem zielonym ze Starego Gronia dochodzimy do przystanku Brenna Centrum.
Brenna to duża wieś (ok. 6000 mieszk.) w dolinach Brennicy, Leśnicy i Hołcyny.[BSL] W tym miejscu Urząd Gminy i hotel Beskid.
Trasa: Wisła Gościejów Wierch Gościejów Smerekowiec Wierch Gościejów Trzy Kopce Wiślańskie Brenna Leśniczówka Stary Groń Chata Grabowa Grabowa Przełęcz Salmopolska Smerekowiec Wisła Nowa Osada
Trasa: Przełęcz Salmopolska Smerekowiec Wierch Gościejów Trzy Kopce Wiślańskie Orłowa Brenna szkoła Stary Groń Chata Grabowa Grabowa Przełęcz Salmopolska
Trasa: Brenna Centrum Stary Groń Chata Grabowa Grabowa Kotarz Karkoszczonka Schronisko PTTK Klimczok Klimczok Siodło Zachodnie pod Klimczokiem skrót do Karkoszczonki Schronisko PTTK Błatnia Brenna Pod Las Brenna ośrodek zdrowia
Trasa: Brenna Centrum Kotarz Grabowa Przełęcz Salmopolska Grabowa Chata Grabowa Stary Groń Brenna Centrum
Trasa: Brenna Centrum Kotarz Grabowa Chata Grabowa Stary Groń Brenna Centrum
Trasa: Wisła Uzdrowisko Trzy Kopce Wiślańskie Wierch Gościejów Smerekowiec Przełęcz Salmopolska Grabowa Chata Grabowa Stary Groń Brenna ośrodek zdrowia