Schronisko na Hali Lipowskiej powstało w latach trzydziestych, a wybudowała je niemiecka organizacja turystyczna Beskidenverein. Nieopodal na Hali Rysiance powstało w tym czasie konkurencyjne schronisko polskie. Skąd tak blisko siebie dwa schroniska, co nas dziwi i cieszy.
Z Hali Lipowskiej można podziwiac nie tylko panoramę Beskidów, ale także Tatr i Małej Fatry.
Hala Redykalna – polana na południowo-zachodnim grzbiecie Redykalnego Wierchu (1146 m). Uważana za szczególnie malowniczą. [BZY]
Schronisko na Hali Boraczej posiada 35 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4 i 10 osobowych. Historia schroniska zaczyna się 1928 roku, a wybudowane zostało przez bielsko-bialskie Żydowskie Towarzystwie Gimnastyczno-Sportowe Makkabi. W roku 2005 roku wyremontowano schronisko zmieniając m.in. elewację budynku, została usunięta z płytek eternitowych i została zastąpiona naturalną elewacją z desek drewnianych i wreszcie jakoś przyzwoicie wygląda. Bogaty bufet i dobrze zorganizowana obsługa dostarcza dobre jedzenie, wśród którego najbardziej znane są tutejsze jagodzianki.
Warto być na Hali Boraczej, żeby zobaczyć redyk i jesienny łossod, czyli uroczyste wyjście z owcami w góry po dniu św. Wojciecha (23 kwietnia) i powrót na św. Michała Archanioła (29 września). a także związane z tym obrzędy.
Użytkownicy portalu udostępniają opisy wycieczek. Przedstawiamy te, które choćby częściowo pokrywają się z opisywanym szlakiem: Schronisko PTTK PTTK Hala Boracza z Schroniska Hala Rysianka przez Halę Redykalną.
Oto ciekawsze opisy.
Trasa: Rajcza Schronisko PTTK Hala Boracza Schronisko PTTK Hala Lipowska Hala Redykalna Kręcichwosty Rajcza
Do opisu wycieczkiTrasa: Żabnica Grzebiet Abrahamowa Abrahamów Stacja Turystyczna Abrahamów Stacja Turystyczna Słowianka Romanka Schronisko PTTK Hala Rysianka Schronisko PTTK Hala Lipowska Hala Redykalna Schronisko PTTK Hala Boracza Palenica Żabnica
Do opisu wycieczkiTrasa: Kręcichwosty Hala Redykalna Schronisko PTTK Hala Boracza Palenica Żabnica Węgierska Górka
Do opisu wycieczki