Magurka Czupel Przegibek
Autor: Grzechu
Opracowano: 2011-11-20 20:48:21
Trasa: Przegibek Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka Czupel Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka Przegibek
"Dawno, dawno temu, za górami, za lasami" było sobie Bielsko-Biała a obok Przegibek, na którym przy dobrej pogodzie jak się wczas nie wstanie to auta sie nie zaparkuje. "Ranoś my wstali - auto zaparkowali" i zostawiając za plecami widok asfaltowej drogi ruszyliśmy pod dość przyjemne podejście na Magurke. Nie jest to jakaś siekiera ale z nosidełkiem na plecach trochę sie zgrzałem. Temperaturka świetna, słoneczko, góry las i rodzinka u boku - cóż więcej do szczęścia potrzeba. Jako że ruszyliśmy z rana mało turystów na szlaku więc i spokój i wyciszenie dołączyło do naszej trójki. Po wyjściu na Magurke zakup ksiażeczki GOT, łyk coli i już po całkiem wierchowym trakcie na najwyższy szczyt Beskidu Małego - Czupel ( 934 mnp ).Trasa bardzo widokowa na Gaiki, Groniczki, Hrobacza a w oddali zapora Porąbka i Żar Kiczera, Wielki Cisownik. Po drodze mija się cmentarzysko lasu - sporo "padniętych" świerków. Na Czuplu przerwa i wyprostowanie nóg na ławce czupelskiej ( jakby nie ta ławka to nikt by szczytu nie zauważył :) W drodze powrotnej zaraz przy schronisku panowie chyba z nasa budowali jakąś baze kosmiczna ( beton, beton i czasem dla odmiany beton ) - a podobno dla narciarzy to ma byc... Może z Marsa jakaś kadra ćwiczy. Zejście na przegibek nie był już tak "cichy" gdyż tabuny szły na Magurke - popularność tego szczytu to jego zaleta ale i wada. Tak czy inaczej - wycieczka super, aktywny wypoczynek w górach jak dla nas nie ma sobie równych.
6-8 lipca 2012r. VI Wyrypa Beskidzka
Autor: duch1408
Opracowano: 2013-04-14 20:49:13
Trasa: Łodygowice Diabli Kamień Czupel Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka Przegibek Przełęcz między Gaikami i Groniczkami Przełęcz u Panienki Hrobacza Łąka Porąbka Żar Przełęcz Kocierska Potrójna Łamana Skała Schronisko PTTK na Leskowcu / Groń Jana Pawła II Krzeszów Górny Żurawnica Lipska Góra Sucha Beskidzka Mioduszyna Osiedle Piątkowa Maków Podhalański
‘Prawdziwe chodzenie zaczyna się po setce.’ Plan był ambitny – przejście ponad 101km oraz ponad 4000m podejść i 3000m zejść, a wszystko to w czasie 40h. Tak przedstawiał się plan VI Wyrypy Beskidzkiej. Kilka popełnionych błędów przesądziło o nieukończeniu tego sprawdzianu swoich możliwości. Zmagania z samym sobą, bólem i zmęczeniem zakończyłem na ok. 75km. Mimo to jestem z siebie zadowolony. Na pewno warto było wystartować. Za pół roku kolejna edycja (‘zimą to wystarczy nam tylko pięćdziesiątka’) i pomału trzeba myśleć nad tym, żeby tym razem dobrze się przygotować.
https://picasaweb.google.com/103160819907990038290/VIWyrypaBeskidzka68072012
Czupel wiosną w środku zimy
Autor: wpogonizapieczatka
Opracowano: 2014-01-06 11:46:01
Trasa: Wilkowice Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka Czupel Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka Siodło (Prz.Łysa)
Idźcie w zimę w góry - mówili. Będzie fajnie - mówili. No to poszliśmy. Tylko tak jak nikt nie spodziewa się Hiszpańskiej Inkwizycji, tak też nikt nie zakładał, że w styczniu będzie wiosna…
http://wpogonizapieczatka.pl/czupel-wiosna-w-srodku-zimy/
Czupel, Magurka, Hrobacza, Bujaków
Przegibek-Hrobacza-Porąbka-Nowy Świat-Międzybrodzie-Czupel-Magurka-Przegibek
Autor: Majka_W
Opracowano: 2014-05-24 19:00:10
Trasa: Przegibek Przełęcz między Gaikami i Groniczkami Przełęcz u Panienki Hrobacza Łąka Porąbka Nowy Świat Międzybrodzie Bialskie Czupel Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka Przegibek
Dzień zapowiadał się upalny, więc na trasę wyruszyłam krótko po wpół do ósmej rano. I o dziwo zanim doszłam do Hrobaczej Łąki spotkałam trzykrotnie turystów, a schodząc z Hrobaczej napotykałam idącą w górę sporą grupę turystów w Czech. Ponownie ich spotkałam na odcinku Czupel-Magurka. Krótki odcinek trasy biegł wzdłuż drogi nr 948, gdzie nawet nie było pobocza, a ruch na tej drodze spory. Na szczęście droga była w cieniu, bo zrobiło się gorąco. W upale "walczyłam" podchodząc na Nowy Świat, by za chwilę zejść na poziom drogi w Międzybrodziu. I znowu podejście ponad 600 m na Czupel wyjątkowo z trudem. Będąc na Czuplu dało się słyszeć pierwsze odgłosy zbliżającej się burzy. Ale do zejścia na Przegibek tylko straszyła pomrukami. Na Magurce tłum! Całość prtzejścia to niespełna 7,5 godziny.
Międzybrodzie Bialskie-Czupel-Magurka-Gaiki-Nowy Świat-Międzybrodzie
Autor: Majka_W
Opracowano: 2015-04-06 18:49:45
Trasa: Międzybrodzie Bialskie Czupel Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka Przegibek Przełęcz między Gaikami i Groniczkami Nowy Świat Międzybrodzie Bialskie
Święta Wielkanocne na zimowo. Tydzień temu śniegu jak na lekarstwo, a dzisiaj 20-30 cm świeżego. Temperatura ok. 0 st., wiatr niezbyt mocny, czasem przez dziurę w chmurach świeci słońce. Ale od wyjścia ze schroniska na Magurce mała zadymka śnieżna, potem chwila spokoju, i od przełeczy Gaiki znowu sypie, im niżej tym mocniej. Czas przejścia 5 godzin.
Magurka z Łodygowic
Autor: DaveBB
Opracowano: 2016-03-25 13:10:12
Trasa: Łodygowice Diabli Kamień Czupel Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka Wilkowice
Wielki Piątek, zdawałoby się, że należy siedzieć w domu, ja niestety mam domowstręt i wyruszyłem na wycieczkę wraz z tatą i z naszym kochanym pieskiem udaliśmy się pociągiem do Łodygowic skąd ruszyliśmy czerwonym szlakiem w kierunku Magurki Wilkowickiej. Początek łagodny aż do miejsca zwanego Diablim Kamieniem. Później ostro w górę aż na Czupel. Na szczycie lekko pruszył śnieg, nie brakowało też kilku zapaleńców a co za tym idzie; pozdrowień, serdecznych uśmiechów i wymiany 2, 3 zdań. Tym razem nie zaglądaliśmy do schroniska, ruszyliśmy w dół zielonym szlakiem do Wilkowic (skąd pochodzę) by rozpocząć przygotowania do Świąt Wielkanocnych.
Czupel, Magurka, Hrobacza Łąka z Międzybrodzia Bialskiego
Autor: Majka_W
Opracowano: 2018-02-26 19:13:29
Trasa: Międzybrodzie Bialskie Czupel Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka Przegibek Przełęcz między Gaikami i Groniczkami Przełęcz u Panienki Hrobacza Łąka Porąbka Nowy Świat Międzybrodzie Bialskie
Mroźny dzień, wiatr co kilkanaście minut zadymkę rozwiewał zadymki śnieżne i przez jakiś czas świeciło słońce. I tak przez cały dzień. Start czerwonym szlakiem z Międzybrodzia - początek bardzo śliski, potem w lesie już było dobrze. Schroniska na Magurce nie było widać ze stu metrów. Ucieszyliśmy się odwiedzinami w schronisku na Hrobaczej Łące. Niestety przebieg szlaku żółtego od schroniska do Żarnówki to w większości asfalt. Potem trzeba iść wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej bez pobocza. Podejście zielonym szlakiem na Nowy Świat - gdy skończyły się zabudowania zastaliśmy istne rumowisko powalonych drzew. Trudno było odnaleźć przebieg szlaku, drzewa zagradzające drogę trzeba było albo obchodzić, alboprzechodzić prawie na czworakach pod nimi! Jednocześnie było ślisko na skutek prowadzonych prac leśnych. Nieprędko zostaną usunięte skutki wichury, tak wiele jest wiatrołomów.