Śnieżne Kotły to dwie ogromne polodowcowe jamy ze skalistymi ścianami o wysokości 200 m. Śnieg utrzymuje się tu do lata, a czasami nie topi się w ogóle. Spowodowane jest to słabo dochodzącymi tu promieniami słonecznymi. Klimat tu panujący spowodował występowanie niezwykle rzadkich gatunków roślin alpejskich oraz arktycznych.Są źródłem lawin, które schodzą zimą i wiosną. Stąd biegnąca przez Kotły Ścieżka nad Reglami zimą jest zamknięta. Wtedy Kotły można oglądać tylko z góry, z ich krawędzi. Punkt widokowy mieści się obok telewizyjnej stacji przekaźnikowej. W Wielkim Śnieżnym Kotle znajdują się dwa Śnieżne Stawki, a w Małym jeden. Są one niedużej wielkości oraz płytkie a wokół znajdują się rumowiska skalne.
Poniżej można zapoznać się z opisami szlaków, których celem, początkiem lub pośrednim punktem jest Śnieżne Kotły (Czarcia Ambona). Lista zawiera opisową nazwę szlaku, kolory poszczególnych fragmentów szlaku oraz czas przejścia.
Jeżeli chcesz zaplanować wycieczkę w oparciu o przedstawione propozycje, to klikając w nazwę przejdź do opisu wybranego szlaku i wybierz znajdujący się na końcu opisu przycisk 'Do kalkulatora szlaków'.
Gdy poniżej nie znajdziesz interesujacego Cię szlaku, to przejdź do 'Kalkulatora szlaków' wybierając ten przycisk:
Kalkulator szlaków - Śnieżne KotłyTrasa: Marysin Rozstaj przy Szrenickim Potoku Łabski Szczyt schronisko Śnieżne Kotły Czeska Budka Twarożnik (TPG Szrenica) Mokra Przełęcz Szrenica - stacja górna Końskie Łby Hala Szrenicka schronisko Przełęcz Szklarska (Jakuszyce) Orle schronisko Hala Izerska Polana Izerska Świeradów Zdrój