Poniżej można zapoznać się z opisami szlaków, których celem, początkiem lub pośrednim punktem jest Ostry Wierch. Lista zawiera opisową nazwę szlaku, kolory poszczególnych fragmentów szlaku oraz czas przejścia.
Jeżeli chcesz zaplanować wycieczkę w oparciu o przedstawione propozycje, to klikając w nazwę przejdź do opisu wybranego szlaku i wybierz znajdujący się na końcu opisu przycisk 'Do kalkulatora szlaków'.
Gdy poniżej nie znajdziesz interesujacego Cię szlaku, to przejdź do 'Kalkulatora szlaków' wybierając ten przycisk:
Kalkulator szlaków - Ostry Wierch (Panienka)Miasto w powiecie Wadowickim (ok. 21 000 mieszk.). Od XVIII w. rozwija się jako ośrodek tkacki, najpierw w oparciu o uprawiany len. Tkaczy sprowadzono z Belgii, Saksonii i Śląska. Pod koniec XVIII w. istniało tu 700 warsztatów tkackich. Od 1830 r. zaczęto produkcję w oparciu o sprowadzaną, głównie z Egiptu, bawełnę. W 1908 r. powstała pierwsza galicyjska tkalnia mechaniczna, w której pracowało 3000 tys. osób. Po II wojnie światowej do przemysłu włókienniczego dołącza przemysł maszynowy - obrabiarki i silniki wysokoprężne. [BMA]
Busami z Andrychowa można dojechać do szlaków zaczynających się w Rzykach i Targanicach. Urząd gminy publikuje rozkład jazdy.
Na trasie z Bielska-Białej do Wadowic przejeżdża przez Andrychów dziennie kilka pociągów Przewozów Regionalnych.
Najstarszym zabytkiem jest późnobarokowy kościół św. Macieja Apostoła z 1720 r., a obok klasycystyczny pałac Boronowskich, w którym obecnie mieści się Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej i kawiarnia.
Nazwa pochodzi prawdopodobnie od imienia założyciela osady, którym mógł być Andrzej lub Henryk, katolik z Moraw, uciekający przed prześladowaniami husytów.
Bezpośrednio z Andrychowa wybiega tylko jeden szlak - zielony prowadzący na Groń Jana Pawła II.
Trasa: Kaczyna Łysa Góra Schronisko PTTK na Leskowcu / Groń Jana Pawła II Ostry Wierch Kaczyna